KĀ SAGATAVOT FAILUS

Lai grāmata izdotos skaista un kvalitatīva un būtu nodrukāta par visizdevīgāko cenu, esam sagatavojuši padomus, kā sagatavot failus drukai.

Ieteicamais grāmatas izmērs

Grāmatas izmērs var būtiski ietekmēt grāmatas drukāšanas cenu. Tālāk uzskaitītie izmēri nodrošinās labāko piedāvājumu par izdevīgāko cenu.

Atkarībā no teksta apjoma un žanra svarīgi ir izvēlēties arī pareizo izmēru, jo A4 formāta grāmata ar pārdesmit lapām izskatīsies smieklīgi, kamēr vismazākajā pieejamajā tā sauktajā kabatas formātā jau būs ievērojami biezāka. Un otrādi – apjomīgu tekstu labāk drukāt populārajā A5 vai pat A4 formātā, jo, lai arī cik ģeniāls būtu drukātais teksts, pusķieģeļa formāts lasītājiem nebūs nedz ērts, nedz pievilcīgs. Lai gan varam nodrukāt jebkura izmēra grāmatu robežās no A6 līdz A4 izmēriem, labāk būtu izvēlēties kādu no piedāvātajiem ieteicamajiem grāmatas izmēriem, kas nodrošinās ātrākos izpildes termiņus un vislabāko cenu jūsu darbam.

110 x 180 mm

Standarta kabatas izmēra grāmata. Populāra daiļliteratūras darbiem, dzejai u.c. Šis izmērs bieži tiek izmantots dažādu sērijas darbu drukai: detektīvromāni, klasikas sērija u.tml.

148 x 210 mm

Klasiskais A5 formāta izmērs, kurš tiek izmantots lielākajai daļai grāmatu. Var tikt izmantots gan daiļliteratūras, gan zinātniskiem darbiem.

170 x 240 mm

Palielināts A5 izmērs, kurš ir ļoti populārs Skandināvijā. Šādā formātā tiek drukātas visdažādākā satura grāmatas. Šis formāts ir kā alternatīva lielākam A5 izmēram, bet ne tik lielam kā A4 izmērs. Jāņem vērā, ka šādai grāmatai nepieciešama lielāka drukas loksne, attiecīgi lielākas būs arī izmaksas un grāmatas gala cena.

210 x 297 mm

Klasiskais A4 izmērs. Biežāk tiek izmantots zinātnisko pētījumu publikācijām, referātiem un citiem tamlīdzīgiem darbiem. Šāda formāta grāmata, iesieta cietajos vākos, ir ļoti piemērota bērnu literatūras izdošanai.

Jāatgādina, ka SIA „Drukātava” nodrošina iespēju izdrukāt jebkura izmēra grāmatu robežās no A6 līdz A4 izmēriem.

Padomi, kā sagatavot failu drukai, noteikti palīdzēs un atvieglos sadarbību ar jebkuru tipogrāfiju.

Kā pareizi sagatavot failus

Vispārējās prasības

 1. Drukas darbam jābūt sagatavotam PDF formātā (Press Quality). Nepieņemam failus MS Word formātā.
 2. Failam jābūt sagatavotam CMYK krāsu skalā, ieteicamā attēla izšķirtspēja – 300 dpi.
 3. Tekstus ieteicams pārvērst līknēs (convert to curves, create outlines).
 4. Pirms saglabāšanas PDF formātā objektus, kas satur krāsu pārejas, caurspīdīgus objektus, ēnas un filtru efektus vēlams apvienot vienā slānī un tos rasterizēt.
 5. Grāmatas vāks un iekšlapas jāsagatavo katrs savā PDF failā.

Iekšlapu faila sagatavošana

 1. Darbam jābūt sagatavotam ar fona pārlaidēm (bleed) 5 mm uz visām pusēm, jāatzīmē apgriešanas atzīmes (crop marks).
 2. Ja darbs tiks apdrukāts līdz lapas malai, jāparedz 5 mm pārlaides.
 3. Sagatavojot PDF failu iekšlapām, katrai lapaspusei jābūt atsevišķā lapā un failā jāiekļauj arī tukšās lapaspuses.
 4. PDF failā visām lapaspusēm jābūt vienāda izmēra un vienādi orientētām (portrait vai landscape). Izklājums nav jātaisa.

shema_001

 

Vāka maketa sagatavošana

 1. Grāmatas vāka muguriņa jārēķina atbilstoši izvēlētajam papīram, tā biezumam, kopējam lapaspušu skaitam un sējuma veidam.
 2. Fails jāsagatavo atbilstoši tālāk pievienotajam atbilstošā sējuma grāmatas vāka izklājumam.

 Vāka izklājums mīkstajam sējumam:

MS_paraugs_148x210

 

 Vāka izklājums cietajam sējumam:

CS_paraugs_02_148x210

 

Save

Save